Przebieg leczenia kanałowego

Na czym polega leczenia kanałowe? Leczenie endodontyczne, czyli potocznie nazywane leczenie kanałowe, to zło o tyle, że konieczne jest przeprowadzenie inwazyjnego i nieprzyjemnego zabiegu, ale z drugiej strony, jest to szansa na uratowanie zęba przed wyrwaniem, dlatego warto się go podjąć. Najczęstszym wskazaniem do leczenia kanałowego jest zapalenie miazgi, czyli powodujący bardzo silny ból stan zapalny nerwu ulokowanego w korzeniu zęba. Zapalenie miazgi może przybierać różnorodny charakter. Najostrzejsze przypadki wiążą się z jej obumarciem i zgorzelinowym rozpadem, który z kolei powoduje powstawanie zmian około wierzchołkowych. Procedura leczenia Na samym początku konieczne jest wykonanie znieczulenia miejscowego, by pacjent nie przeżywał tortur na fotelu. Zaraz potem ząb zostaje otwarty, a zmieniona zapalnie miazga usunięta. Kanał zostaje opracowany, po czym wypełnia się go gutaperką i uszczelniaczem.

Zakończenie leczenia polega na zwykłym założeniu wypełnienia. Proste jest to niestety tylko w teorii, ponieważ w większości przypadków dentysta napotyka na różne problemy, najczęściej wynikające z różnic anatomicznych pomiędzy pacjentami. Jeden z nich może mieć trzy kanały w zębie, inny może mieć ich pięć, więc porównywanie leczenia w dyskusjach pomiędzy pacjentami nie ma większego sensu, każde leczenie jest inne. Powinno się tu zaufać dentyście i nie dziwić się, czemu znajomy potrzebował 3 wizyt, a my ośmiu. Innym problemem jest często kształt kanału. Wąskie kanały przy ich dużej ilości w zębie bywają zakrzywione, co sprawia ogromny problem przy opracowywaniu ich tak, by potem ząb mógł się na nich utrzymać. Czasami problem jest też spowodowany odczuciami pacjenta, u którego doszło do podrażnienia tkanek bezpośrednio przylegających do miazgi. Może odczuwać on ból i pulsowanie, co trzeba dodatkowo zabezpieczać. Wykorzystanie mikroskopu W czasie leczenia kanałowego powinna być wykonywana diagnostyka radiologiczna, przy czym postępy leczenia także dobrze jest w ten sposób zabezpieczać.

Zdjęcie rentgenowskie zębów Chodzi o to, by dentysta miał możliwość dokładnego zidentyfikowania kanałów, ich topografii, a także swoich sukcesów w ich oczyszczaniu. Nie zawsze jest to takie oczywiste. Zazwyczaj czyszczenie, poszerzanie i płukanie kanałów wykonywane jest metodami mechanicznymi, ale jeśli nie ma żadnych powikłań, można skorzystać także z bardzo zaawansowanych mikroskopów, które pozwalają powyższe czynności wykonywać przy jednym podejściu. Wizyta jest wydłużona, ale jest to jedyna wizyta w całym przebiegu leczenia. Leczenie endodontyczne jest jedyną szansą na uratowanie zęba, ale jest to tylko szansa, nie pewność. Nie da się zagwarantować na początku leczenia, że będzie ono w 100% skuteczne. W skrócie Etapy leczenia kanałowego to kolejno: rozwiercenie zęba mające na celu odsłonięcie kanałów korzeniowych, usuniecie zarażonej miazgi i wszystkich bakterii, wypłukanie i osuszenie kanałów, wypełnienie ich materiałami biozgodnymi, wypełnienie zęba. W niektórych przypadkach konieczne jest zastąpienie całej korony zęba sztucznym materiałem.