Przegląd możliwości znieczulenia komputerowego

Zamiast znieczulenia igłą - komputerowe Już od jakiegoś czasu możemy usłyszeć, że koszmar leczenia stomatologicznego to wspomnienie pochodzące z zamierzchłych czasów. Nie powinno więc dziwić nas i to, że może być ono również bezbolesne. Stosowane obecnie środki znieczulające charakteryzują się coraz większą skutecznością i zapewniają nie tylko walkę z bólem, ale również z nieprzyjemnym uczuciem dotyku, ciepła oraz zimna. Co szczególnie istotne, okazuje się, że już samo podanie środka znieczulającego może być zarówno bezbolesne, jak i komfortowe. W praktyce oznacza to nie tylko brak bólu w czasie trwania całej wizyty, ale również zdecydowanie mniejszy stres. Możliwości takie stwarza znieczulenie komputerowe szczególnie atrakcyjne wówczas, gdy jest stosowane u najmłodszych pacjentów oraz u osób bardzo wrażliwych na ból.

Znieczulenie komputerowe to zresztą nie tylko sama bezbolesna aplikacja, ale również komfort towarzyszący pacjentowi już po zabiegu. Nowoczesne znieczulenie komputerowe opiera się na oryginalnych systemach przeznaczonych do bezbolesnego podawania znieczuleń stomatologicznych. System ma stosunkowo prostą konstrukcję, w jego skład wchodzi bowiem niewielki komputer i specjalna końcówka, która przypomina nieco długopis. Podawanie znieczulenia nadal jest czynnością manualną. Lekarz przykłada do dziąsła pacjenta końcówkę, a mikroprocesor kontroluje tempo i intensywność podawania leku znieczulającego. Komputer nieustannie informuje też o tym, jak przebiegają kolejne etapy przenikania leku do tkanek. Sprawuje też kontrolę nad szybkością podawania znieczulenia i nad jego ciśnieniem. To właśnie kontrola ciśnienia i tempa, w jakim aplikowany jest płyn jest jedną z przyczyn, dla których znieczulenie komputerowe jest tak skuteczne. Gdy zastanowimy się nad tym, co sprawia, że podczas aplikacji klasycznego znieczulenia odczuwamy ból, musimy przyznać, że naszym problemem jest przede wszystkim rozpieranie tkanek. Płyn znieczulający jest wtłaczany pod ciśnieniem, a rozpychanie tkanek jest rejestrowane przez nasz mózg właśnie jako dolegliwość bólowa.

Znieczulenie z wykorzystaniem komputera Znieczulenie komputerowe działa jednak na innej zasadzie. Aplikacja płynu odbywa się z wykorzystaniem tak zwanej prędkości fizjologicznej, a więc takiej, która umożliwia tkankom wchłanianie na bieżąco dostarczanego im płynu. Dzięki temu nie powstaje wysokie ciśnienie, a pacjent nie musi zmagać się z nieprzyjemnym wrażeniem rozpierania dziąsła. Co więcej, komputer przez cały czas sprawuje kontrolę nad tempem aplikacji. Oczywiście to, że aplikacja nie przebiega tak szybko, jak klasyczne znieczulenie, wcale nie oznacza, że jego podawanie może się ciągnąć w nieskończoność. Znieczulenie komputerowe może być aplikowane nawet przez trzy minuty, zęby są jednak znieczulone natychmiast po jego zakończeniu, a to sprawia, że dentysta może niezwłocznie przystąpić do działań, których się od niego oczekuje. Same końcówki aplikacyjne znieczulenia komputerowego mają jeszcze jeden plus – ich wygląd nie przypomina strzykawki, ich stosowanie nie wywołuje więc nieprzyjemnych skojarzeń, a co za tym idzie również niekorzystnego napięcia.