Znieczulenie komputerowe - przełom w stomatologii

Strach przed pójściem do dentysty Nie od dziś wiemy, że dentysta wywołuje lęk. Okazuje się, że niemal co drugi pacjent gabinetu stomatologicznego, gdyby tylko miał taką możliwość, uciekałby z fotela w podskokach. Co więcej, przyczyną takich reakcji jest nie tyle lęk przed samym zabiegiem, ile przed towarzyszącymi mu dolegliwościami bólowymi. Wspomniane dolegliwości rozpoczynają się przy tym już na etapie podania znieczulenia. Na szczęście, coraz rzadziej jesteśmy skazani na oglądanie dentysty zbliżającego się do nas z wielką strzykawką. Nie powinno być dla nas zaskoczeniem to, że stomatolog coraz częściej pełni funkcję psychologa. Musi przecież wypracować możliwie jak najbardziej skuteczną metodę radzenia sobie z pacjentami, którzy odczuwają strach przed spotkaniem z nim. Niestety, nawet największe wysiłki nie zdają się na wiele, gdy trzeba walczyć z paraliżującym lękiem przed bólem.

Co więcej, lęk ten pojawia się na długo przed wizytą w gabinecie i niekiedy przyczynia się do jej unikania za wszelką cenę, co przyczynia się do chwilowego zadowolenia i trwałych ubytków w jamie ustnej. Od dentysty odstrasza nas jednak nie tylko sam ból, ale również znieczulenie, a przecież to ono powinno go uśmierzyć. Już samo jego podanie bywa bardzo stresujące, choć to nie ukłucie, ale rozrywanie tkanek przez płyn wywołuje największe dolegliwości bólowe. Okazuje się jednak, że nowoczesna medycyna zdążyła już przezwyciężyć ten problem. W gabinetach dentystycznych coraz częściej mamy do czynienia ze znieczuleniem komputerowym. Umożliwia ono zastosowanie środka, którego dozowanie jest regulowane przez mikroprocesor. On sam kontroluje nie tylko samo ciśnienie, ale i ilość podanego znieczulenia, proces jest więc bezbolesny dla pacjenta.

Nowoczesne gabinety oferujące znieczulenie komputerowe O braku bólu można mówić również dlatego, że podawanie płynu odbywa się bardzo powoli, a więc inaczej niż w przypadku klasycznych metod. Taka metoda minimalizuje też ryzyko pojawienia się wstrząsu, który jest najpoważniejszą konsekwencją podania nieprecyzyjnej dawki znieczulenia. Znieczulenie komputerowe ma jeszcze jeden plus. Ponieważ jest precyzyjne i bezpieczne, nie grozi ryzykiem skurczu twarzy oraz innymi zniekształceniami. Dziś mogą korzystać z niego przede wszystkim pacjenci z gabinetów prywatnych. Znieczulenie komputerowe znajduje zastosowanie zarówno w przypadku zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, jak i zachowawczej. Nie ma przy tym zabiegu, który nie uzasadniałby wykorzystania tej metody, można więc o nią poprosić nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z usuwaniem kamienia nazębnego. Wśród pacjentów, którzy najbardziej cieszą się ze znieczulenia komputerowego znajdują się dzieci, rodzicom bardzo zależy bowiem na tym, aby wizyty u stomatologa miały pozytywne skojarzenia. Nie ma jednak powodu, aby nie wykorzystywać go podczas zabiegów wykonywanych przez osoby dorosłe. I im zabiegi często kojarzą się z doświadczeniami nieprzyjemnym, którego nie warto powtarzać, a znieczulenie komputerowe może pomóc w przełamaniu takiego wyobrażenia z korzyścią dla stanu uzębienia.