Co należy wiedzieć o wybielaniu zębów i jego skuteczności?

Na czym polega proces wybielania zębów? Wybielanie zębów to nic innego, jak tylko proces utleniania, do którego dochodzi na powierzchni szkliwa zębowego. Jego celem jest rozjaśnienie odcienia naszych zębów. Jeśli liczymy na zabieg przeprowadzony we właściwy sposób, powinniśmy mieć świadomość tego, że z możliwością taką będziemy mieli do czynienia przede wszystkim w gabinecie stomatologicznym. Tylko w tym miejscu można też liczyć na długotrwały efekt takiego zabiegu. Osoby, które decydują się na preparaty przeznaczone do stosowania w warunkach domowych, muszą liczyć się z tym, że rozwiązania tego typu pomyślano przede wszystkim jako te, które wspomagają efekt uzyskany w gabinecie i przedłużają jego działanie.

Oczywiście, na wybielanie nie powinniśmy liczyć w tym samym momencie, w którym przekraczamy próg gabinetu stomatologicznego. Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter konsultacyjny, a lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i ocenia jego stan uzębienia. Dopiero na tym etapie możliwe staje się zaproponowanie najskuteczniejszej w danym przypadku metody wybielania. Owszem, nie można nie zgodzić się z tym, że duże znaczenie mają względy finansowe, wcale nie mniejszą rolę mają jednak do odegrania również czynniki zdrowotne. Jeszcze przed rozpoczęciem wybielania zęby powinny być też profesjonalnie oczyszczone. Zawsze usuwany jest zarówno nalot, jak i kamień nazębny, bywa zaś i tak, że konieczne jest wypolerowanie powierzchni zębów. Wśród najczęściej stosowanych metod profesjonalnego wybielania zębów największe znaczenie ma ta, która często jest określana jako metoda nakładkowa. Stosujący ją pacjent wykorzystuje specjalne szyny wykonane z winylu, które są wypełnione specjalnym środkiem wybielającym.

Jeśli szyna ma być skuteczna, powinna być zakładana na całą noc przez okres trwający około dwóch tygodni. Kuracja przyczynia się do wyraźnie wybielonych zębów, a jej plusem jest między innymi to, że pożądany przez pacjenta odcień może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Zabieg powtarza się zresztą raz na kilkanaście miesięcy, choć w takim przypadku szyna jest zakładana maksymalnie na dwie noce. Inna metoda znana jest jako metoda naświetleniowa i charakteryzuje się tym, że jej przeprowadzenie jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Charakteryzuje się bardzo silnymi, a jednocześnie trwającymi długo efektami. Metoda bazuje na żelu tlenowym i niebieskim promieniowaniu, a zabieg trwa około dwudziestu minut. Już jedna wizyta jest przy tym wystarczająca do osiągnięcia oczekiwanego przez pacjenta rezultatu.